Bahçe Bakımında Kullanılan Mevsimlik Süs Bitkileri Nelerdir?


Mevsimlik süs bitkileri genellikle park ve bahçelerde kullanılan, ömürleri diğer bitkilere göre daha kısa olan bitkilerdir. Bu tarz bitkiler tercih edilirken genellikle ömürlerinin ne kadar kısa olduğu bilinmeden alınmaktadır. Örneğin yazın dikilen bitkiler kışa geçişlerde solmakta ve sökülmesi gerekmektedir. Sökülen bitkilerin yerine yeni mevsimlik bitkiler dikilmektedir. Siz de bahçenize mevsimlik bitkiler dikmek istiyorsanız veya mevsimlik bitkilerle ilgili bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızın devamını okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Peyzaj İçin Mevsimlik Bitkiler Neden Önemlidir?

Bahçe ve parklar süslenmek istediğinde mevsimlik süs çiçekleri kullanılarak harika tasarımlar oluşturulabilmekte ve peyzaj çalışmalarına renk getirilebilmektedir. Bu çiçekler genellikle kısa boylu ve farklı farklı renklerde olmaktadır. Mevsimlik bitkilerin bazıları sadece birkaç ay yaşayabilirken bazılarıysa tüm bir mevsim boyunca yaşayabilmektedir. Park ve bahçelere dikilen bu çiçekler ortalama iki ayda bir sökülerek farklı çiçeklerle değiştirilmektedir. Zaten ömürleri çok uzun olmayan bu bitkileri seçerken mevsimine göre seçmezseniz ömürleri iyice kısalacaktır ve veriminiz düşecektir. Bu sebeple süs bitkilerini seçerken hangi mevsimde hangilerinin daha uzun süre yaşadığını öğrendikten sonra dikmeniz daha iyi olacaktır.

Ilıman İklimlerde Hangi Mevsimlik Bitkiler Kullanılır?

Yazın sıcak ve kurak, kışın da yağışlı ama fazla soğuk olmayan bir bölgeden örnek verecek olursak;

Sonbahar ve kışın : Siklamen, bodur aslanağzı, hercai menekşe, çuha çiçeği, Bodrum papatyası, Çeşme papatyası, lale.

İlkbahar ve yazın : Bodur cam güzelleri, Yeni Gine çiçekleri, rozet çiçeği, yer minaresi, petunya, Dahlia, Zinnia, horoz ibriği , şeker begonyası, yumrulu begonya, kadife çiçeği, bodur sardunya.

Bu çiçek örnekleri İstanbul iklimi göz önüne alınarak yazılmıştır. Siz de İstanbul iklimine benzer bir şehirde yaşıyorsanız bu mevsimlik çiçekleri tercih edebilirsiniz.

Mevsimlik Çiçekler Arasında En Uzun Yaşayanlar Hangileridir?

 • Aşırı sıcaklar dışında Hercai menekşe uzun süreler yaşayabilmektedir.
 • Sıcağa pek aldırış etmeden yaşayabilen çiçekler : gülhatmi, rozet çiçeği, yumrulu begonya.
 • Aşırı soğuklar dışında uzun süre yaşayabilen çiçekler : kadife çiçeği, şeker begonyası.
 • İlkbahar ve yaz ortasına kadar uzun süre yaşayabilen çiçek : petunya

Ömürleri 6 Aya Kadar Uzayan Bitkiler

 • Horoz ibiği
 • Kına çiçeği
 • Kadife çiçeği
 • Fesleğen

Yukarıdaki çiçekler tohum halindeyken kısa süreler içinde büyüyebilmektedir. Ortalama 8-12 haftada çiçek vermektedirler. Çiçekleri genellikle sık olur. Bu bitkilerin ömürleri ortalama 3-6 ay arasında değişmektedir.

Ömürleri 2 Yıla Kadar Uzayan Bitkiler

Mevsimlik bitkiler arasında ömürleri çok daha uzun olan bu bitkilerin farkı ilk yıllarında sadece yapraklanıp köklerini çok daha güçlü bir hale getirmeleri ile geçmektedir. İlk yıl kökleri güçlenen bu bitkiler ikinci yıl çiçek açarlar ve tekrar tohum üreterek ömürlerini tamamlarlar. Bu bitkilere örnek olarak gül hatmi ve hüdnüyusuf çiçekleri verilebilir.

Diğer Mevsimlik Bitkilere Göre Daha Uzun Süre Yaşayan Bitkiler

 • Lale
 • Yer minaresi
 • Cam güzeli
 • Çuha çiçeği
 • Rozet çiçeği
 • Siklamen
 • Şeker begonyası
 • Yumrulu begonya

Yukarıda yazdığımız çiçekler diğer mevsimlik bitkilere göre çok daha sağlam yapıdadırlar. Soğuk havalarda bile diğer bitkilerle kıyaslandıklarında daha uzun sürede yaşayabilirler. Elbette bu çiçeklerin bulunduğu bölgelerin iklimleri yaşam sürelerinde etkilidir. Bunun yanında en verimli olacakları ve fazla çiçek verecekleri zaman bu çiçeklerin hangi mevsimde daha dayanıklı olduğu bilinerek dikilmelidir.

Bahçeme Mevsimlik Çiçekler Ekmek İstiyorum

Siz de bahçenize mevsimlik çiçekler ekmek istiyorsanız ve daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız Endemik Peyzaj‘ı arayabilirsiniz. Uzman peyzaj mimarlarımız ile görüşerek bahçenizi en güzel şekilde nasıl düzenleyebileceğinizi öğrenebileceğiniz gibi uygun fiyatlar ile en iyi peyzaj çalışmalarınızı yaptırabilirsiniz. Yaşam alanlarınızı daha estetik ve bakımlı bir hale getirebileceğiniz gibi evinizden dışarıya adım attığınız anda gördüğünüz güzel bahçeler ile kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz.

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir